4. Sanayi Devrimi, ya da Endüstri 4.0, operasyonların ele alınışlarını kendinden önceki teknolojilerin yerini çok hızlı dolduran teknolojiler sayesinde yeniden tanımlıyor. Hiç şüphesiz ki bu yeniden tanımlama, Endüstri 4.0 ve satınalma kavramlarını sıkı bir şekilde yan yana getirdi. Tedarik zinciri yönetiminin teknoloji merkezli olduğu çağımızda, tüm dünyadaki satınalma ekipleri için Endüstri 4.0 ne anlama geliyor?

Endüstri 4.0 nedir?

Endüstri 4.0 aslında Almanya’da başladı, ancak çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya mâl oldu. Birçok şirket artık rakipleriyle, müşterileriyle, tedarikçileriyle ilişkilerinde yenilikçi, eskisinin yerini hızla dolduran teknolojileri yaygın şekilde kullanıyor, ve bu şirketlerin sayısı git gide artıyor.

Endüstri 4.0, akıllı üretim (smart manufacturing) kavramını doğurdu. Bu üretim modeli, verilerden tutun kurumsal ve bireysel ilişkilere kadar her şeyin internet ağı üzerinden kurgulanabileceğini sunuyor.

Peki tüm bunların satınalma ve tedarik zinciri yönetimi ile ilgisi nedir?

Endüstri 4.0 ve Satınalma

Tedarik zincirinin tamamen dijitalleştirilmesini öngören Endüstri 4.0, satınalma sistemlerini dijital ortama aktarabilmiş şirketlere daha şeffaf süreçler ve sağlıklı işbirlikleri kurgulamaları için yardımcıdır. Tedarikçilerle iletişim ağının kuvvetli tutulurken risklerin azaltılmasıyla katma değer oluşur. Dahası, satınalma süreci içerisindeki tüm aktörler bu katma değerden yarar sağlar.

JETRACT’in verimli e-satınalma ve e-ihale yazılımı Endüstri 4.0 ile tamamen uygundur. Tedarikçi yönetimini kolaylaştırarak zaman tasarrufu ve farklı e-ihale kurgularıyla da maliyet tasarrufu sunan JETRACT, Endüstri 4.0 ve satınalma ilişkisinin kesiştiği yerde bulunmaktadır diyebiliriz. JETRACT’in sunduğu e-satınalma süreci ve e-ihale kurguları hakkında daha fazla bilgi almak için jetract.com‘u ziyaret edebilirsiniz.