Nedir?

İngiliz usulü ihale genelde çoklu alımlarda ya da sayıca fazla tedarikçinin katıldığı durumlarda tercih edilen bir ihale türüdür. Bu ihale usulü teklif yönüne göre açık eksiltme ya da açık arttırma olarak değerlendirilebilir. Çoğunlukla teklif eksiltme şekliyle kullanılan bu ihale türünün açık eksiltme usulü ihaleden farkı ise tedarikçilerin ihale sırasında mevcut en düşük teklifi görmüyor olmasıdır. Tedarikçiler bunun yerine ihale konusu kalemlerde ve kalemlerin dip toplamında kaçıncı sırada olduklarını görürler. En düşük teklif fiyatının kesin olarak bilinmiyor olması özelliği ile sıralamada geride kalmış tedarikçilerin daha büyük aralıklarla teklif vermesi ve tasarrufun daha da artırılması amaçlanmıştır. Teklif fiyatları ihale boyunca azalır ve ihale sonunda en düşük fiyatlı teklifi veren katılımcı kazanır.

Süreç nasıl işler?

JETRACT’e ait bulut platform üzerinde gerçekleşen ingiliz usulü e-ihalelerde tedarikçiler öncelikle başlangıç tekliflerini iletirler. İhalenin başlamasıyla birlikte iletilen bu teklifler en düşüğü birinci olmak üzere sıralanır. Tedarikçiler her kalem için ve kalemlerin dip toplamındaki sıralamalarını görürler ancak en düşük teklif katılımcıların bilgisine açılmaz. Her yeni teklif ile tedarikçi sıralaması anlık olarak değişir ve ihale bitene kadar revize teklifler gelmeye devam eder. Elektronik bulut platformun imkan sağladığı bu rekabet ortamı işveren tarafından belirlenecek süre boyunca devam eder. İhale süreci, tüm tekliflerin yer aldığı bir grafik üzerinden gerçek zaman olarak izlenebilir. Fiyatlar istenilen seviyeye geldiğinde ya da belirlenen süre tamamlandığında ihale sonlanır.

İhalenizi özelleştirin, stratejinizi belirleyin!

Olağan bir ihale sürecine ek olarak JETRACT’in aşağıda sunduğu özelliklerle satınalma stratejinize uygun ihaleler geliştirebilirsiniz:

 • Otomatik süre uzatımı
  • Teklif sıralamasında belirli bir zamanın altında değişiklik olursa otomatik süre uzatımı yapılabilir. Bu sayede rekabet ortamında süreklilik sağlanır.
 • Liste fiyatı
  • İhaledeki alım kalemlerine liste fiyatı eklenebilir. Liste fiyatının üzerindeki teklifler tedarikçi ekranında kırmızı işaretlenerek uyarı bildirimi yapılır. Ancak teklif verilmesi engellenmez.
 • Kalem bazlı teslim tarihi
  • Tedarikçilerin teklif verme sırasında kalem bazlı olarak teslim tarihi belirtebilmeleri sağlanır. Bu sayede teklif mukayesesi yapılırken sadece fiyat değil, teslim tarihleri de göz önünde bulundurulabilir.
 • Teklif yükseltme sınırlaması
  • Tedarikçilerin verdikleri son tekliften daha yüksek fiyatlı bir geri teklif vermeleri engellenebilir.

Şirketinizin satınalmasında daha yüksek tasarruf, verim, şeffaflık ve raporlanabilirlik için siz de JETRACT platformunu ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın!